жінка з синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ) в рожевому джемпері

СПКЯ розшифровується як синдром полікістозних яєчників та не має нічого спільного з кістами, не дивлячись на назву!

Хоча багато людей дуже мало знають про полікістоз яєчників, насправді це дуже поширене захворювання, від якого нездужають від 3% до 10% жінок [1]. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), 116 мільйонів жінок у всьому світі страждають СПКЯ[2]

Це відбувається, коли твої яєчники збільшені, оскільки вони містять велику кількість нешкідливих, заповнених рідиною, мішечків, що називаються фолікулами, розміром до 8 мм (приблизно такого ж розміру, як невелика горошина). Зазвичай в цих фолікулах розвиваються яйцеклітини, але в разі СПКЯ вони часто не можуть вивільнити яйцеклітину, що означає неможливість овуляції.

У людей з СПКЯ полікістоз яєчників поєднується з іншими симптомами, як наприклад, нерегулярні місячні, у зв’язку з тим, що їхні яєчники не виділяють яйцеклітини регулярно. Ще одна особливість СПКЯ – надлишок андрогенів, це означає, що в організмі присутній високий рівень «чоловічих» гормонів, таких як тестостерон. Іноді це може викликати надмірний ріст волосся на обличчі або тілі.

Які ознаки та симптоми СПКЯ?

Симптоми СПКЯ зазвичай проявляються в підлітковому віці або в 20-річному віці. Однак у багатьох жінок з СПКЯ взагалі немає жодних симптомів!
 
Симптоми СПКЯ дуже різноманітні. До них відносяться нерегулярні місячні або їх відсутність, а також труднощі із зачаттям через нерегулярну овуляцію або неможливість овуляції.
 
Як зазначалось вище, надлишок андрогенів (чоловічих гормонів) може викликати надмірний ріст волосся (також відомий як гірсутизм) на таких ділянках, як обличчя, груди, спина або сідниці. У деяких жінок спостерігається збільшення ваги, витончення та випадіння волосся на голові, жирна шкіра або акне. З усіма цими симптомами буває складно впоратися, а іноді може здаватися, що ти ведеш битву проти себе, в якій не можеш перемогти. СПКЯ може впливати на твою самооцінку та психічне здоров'я, але просто знай, що є доступна підтримка, яка може значно поліпшити ситуацію й допомогти краще відчувати своє тіло та покращити своє здоров'я. Також корисно уважніше прислухатися до свого тіла, щоб ти могла відстежувати будь-які зміни і краще розуміти, як піклуватися про себе.

Що викликає полікістоз яєчників?

Точна причина полікістозу яєчників невідома, хоча часто вона є спадковою. Було б корисно запитати свою старшу сестру, маму, бабусю, двоюрідних сестер та тіток про їхній досвід, особливо якщо у них вже був діагностований СПКЯ, оскільки вони можуть порадити, як впоратися з цим.
 
СПКЯ пов'язаний  з порушенням рівня гормонів в організмі, зокрема, високим рівнем гормону інсуліну, який виділяється підшлунковою залозою для контролю рівня цукру в організмі. Люди з СПКЯ можуть бути стійкими до інсуліну в організмі, тому їх організм виробляє більш високий рівень інсуліну для компенсації. Це сприяє виробленню яєчниками підвищеної кількості інших гормонів, таких як тестостерон, який перешкоджає розвитку фолікулів та запобігає овуляції.

Який вплив цих гормонів?

Гормональний дисбаланс, пов'язаний з СПКЯ, може мати деякі довгострокові наслідки, такі як підвищений ризик розвитку певних проблем зі здоров'ям, наприклад, високий рівень холестерину та діабет 2 типу. Ось чому так важливо довіряти своїм відчуттям, прислухатися до свого тіла й пройти огляд у лікаря, щоб жити здоровим та повноцінним життям.

Чому СПКЯ призводить до збільшення ваги?

Оскільки при СПКЯ організму стає важче використовувати гормон інсулін, він може накопичувати інсулін та цукор у крові. Високий рівень інсуліну може збільшити вироблення андрогенів (чоловічих гормонів), які викликають збільшення ваги, особливо в області живота, адже саме тут у чоловіків накопичується зайве.
 
Тіла бувають найрізноманітніших форм та розмірів, тому ти не повинна відчувати тиск, щоб схуднути з будь-яких причин, крім власного здоров'я і щастя. Схуднення для людей з СПКЯ може бути складним, але воно має деякі переваги. Це може допомогти тобі відчути себе краще, полегшити деякі симптоми СПКЯ та повернути менструальний цикл в норму. Для початку звернися до лікаря, щоб отримати рекомендації зі схуднення без шкоди для здоров'я.

Які методи лікування можливі при синдромі полікістозних яєчників?

На жаль, на даний час ще не винайшли ліків від СПКЯ, проте симптоми можна вилікувати.
 
Існують ліки для лікування таких симптомів, як надмірний ріст волосся, нерегулярні місячні та проблеми з заплідненням. У тих випадках, коли це не працює, доступна процедура, яка називається лапароскопічна діатермія яєчників (LOD), що призначається для руйнування тканини, що виробляє андрогени. Також варто спробувати змінити спосіб життя, щоб полегшити симптоми – можуть допомогти схуднення та здорове харчування. Якщо лікувати безпліддя більшість жінок з СПКЯ можуть завагітніти.
 
Щоб дізнатися більше про вагітність та проблеми з місячними, прочитай нашу сторінку про те, як ендометріоз впливає на можливість завагітніти.

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйся зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.




[Джерела]

[1]  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p mc/articles/PMC6266413/ 

[2]  A.M. Кабель Синдром полікістозних яєчників: розуміння патогенезу, діагностики, прогнозу, фармакологічного і немедикаментозного лікування Pharmacol. Реп., 1 (103) (2016), стор. E1-E5

Продовжити читати

Дізнайся більше