Мультиплікаційний малюнок жінки, яка лежить на дивані, переживаючи симптоми періменопаузи.

Якщо ти думала, що періоди статевого дозрівання та вагітності були єдиними, коли твій організм відчуває різкі зміни рівня гормонів, подумай ще раз.

Можливо, ти щось чула про менопаузу, проте слід сказати, що менопауза – це набагато більше, ніж просто припинення місячних. Твої менструації припиняє не вимикач, який в один прекрасний день встановиться в положення викл., і тобі ніколи не доведеться згадувати про нього в подальшому. Все відбувається поступово, як схід сонця відбувається повільно в літню пору – ти помічаєш зміну кольору неба, повітря стає іншим, а потім через деякий час світає.

Період безпосередньо перед менопаузою називається періменопаузою. В цей час ти можеш почати помічати деякі зміни в собі і своєму циклі, тому що твій організм готується до менопаузи. Ми розповімо тобі про всі інтимні подробиці та симптоми, тому ти будеш знати, чого очікувати і зможеш відчувати себе трохи більш інформованою та підготовленою. Варто пам'ятати, що кожна жінка з менструальним циклом проходить через цей процес з віком, навіть якщо про це не часто говорять і не показують регулярно в засобах масової інформації.

Що означає періменопауза?

Слово періменопауза означає «біля менопаузи», оскільки позначає природний процес переходу твого організму до менопаузи, і потім ще один рік. [1]. Це час, коли ти можеш відчувати різні симптоми, тому що в твоєму тілі поступово припиняється овуляція і місячні приходять нерегулярно.

Менопауза починається, коли твій організм не може виробляти яйцеклітини, і твої яєчники перестають виробляти естроген. У деяких жінок це відбувається поступово, у інших – може бути більш швидко, що означає, що симптоми менопаузи можуть бути яскравіше виражені. Не можна передбачити, як твій організм відреагує на ці зміни, хоча варто поговорити з мамою, тіткою, старшою сестрою чи іншими родичами жіночої статі, тоді у тебе буде краще уявлення про те, чого очікувати!

Що відбувається, коли припиняється виробництво яйцеклітин?

Коли овуляція стає менш регулярною, краще записувати дати місячних! Наукове пояснення цієї зміни таке: коли немає яйцеклітини, про яку треба піклуватися, немає потреби створювати для неї в матці спеціальний шар, відповідно, цей внутрішньоматковий шар не буде виходити під час менструації з менструальними виділеннями. Якщо у тебе одноразово не було місячних, поки що не дуже квапся позбутися товарів жіночої гігієни (можливо, віддавши їх на благодійність для місцевих нужденних), тому що один із симптомів періменопаузи – нерегулярний прихід місячних, перш ніж вони з часом припиняться назавжди.

Отже, які ж ознаки періменопаузи?

Наш організм постійно змінюється протягом життя: від статевого дозрівання до дорослого життя, від вагітності до післяпологового періоду, а також від настання менструального циклу до його припинення. Один із способів думати про періменопаузальний період – це приймати його, як тільки ще один поступовий фізичний, психічний і гормональний перехід до нового стану менопаузи.

Основна зміна, пов'язана з менопаузою, полягає в тому, що в тілі припиняється овуляція. Під час овуляції з твого яєчника виходить зріла яйцеклітина. Овуляції починаються з початком місячних і припиняються, коли ти досягаєш менопаузи. Більшість жінок не знають, коли у них припиняться овуляції, однак деякі ознаки, які ти відчуваєш в періменопаузальний період, – нерегулярні менструальні виділення, припливи і нічна пітливість – можуть підказати, що цей час наближається.

Як твої місячні стають нерегулярними, так і рівні гормонів також стають нестійкими в періменопаузальний період. Коли під час циклу не відбувається овуляція, прогестерон, який викликає менструацію, не виробляється, в той же час рівень естрогену продовжує зростати. Це може викликати такі симптоми, як кров'янисті виділення в середині циклу або сильна кровотеча, коли у тебе таки з'являються місячні.

Які симптоми періменопаузи ти можеш помітити?

Icon of menstrual pad surrounded by question marks to represent an erratic menstrual flow
Нерегулярні менструації

Частота і / або рясність місячних може змінитися. В один місяць менструація може бути такою багатою, що прокладка промокне наскрізь, а іноді може пройти цілий місяць без цяточки крові.

Icon of pink electric fan to deal with hot flushes
Припливи

Раптове відчуття тепла, як правило, в області обличчя, шиї і грудей, від якого тебе може кинути в жар і виникнути занепокоєння, нібито ти випила забагато вина, хоча ти не брала в рот і краплі!

Icon of moon surrounded by stars to represent perimenopause night sweats
Нічна пітливість

Схоже на припливи, тільки відбувається в нічний час. Ти можеш прокинутися, відчуваючи жар і такий липкий піт, що піжама прилипає до тіла. У цьому випадку може допомогти покупка вентилятора, носіння легкого одягу та прохолодний напій напоготові на тумбочці.

Icon of navy blue pillow to represent difficulty sleeping because of perimenopause symptoms
Порушення сну

Ми всі мріємо про ідеальний нічний сон як в період менопаузи, так і в будь-який інший час, але цього не завжди легко досягти! Цей симптом трапляється у 28% – 63% жінок під час менопаузи, і тісно пов'язаний з приливами і нічною пітливістю [2].

Icon of speedometer at low speed to represent reduced sex drive because of perimenopause symptoms
Зниження сексуального потягу

Подивимося правді в очі, ми не завжди в настрої для сексу; іноді ми занадто втомлені, голодні або зайняті. Менопауза може також вплинути на твій сексуальний потяг, знижуючи лібідо.

Icon of green cacti in pink pot to represent vaginal dryness because of perimenopause
Вагінальна сухість

Під час менопаузи тебе може турбувати не тільки сухість піхви. Падіння рівня естрогену може також викликати деяке подразнення шкіри, біль та дискомфорт у піхві і навколо неї, особливо під час сексу.

Що допомогає при симптомах періменопаузи

Нерегулярні та нестабільні місячні в період періменопаузи означає, що одного місяця вони можуть бути ряснішими, ніж в інший, і за тривалістю вони можуть бути коротшими або тривалішими. Часто в цей час можна втратити розуміння, коли розпочнуться і закінчаться такі місячні, і калькулятор овуляції навряд чи в цей час буде допомагати, тому що на регулярний цикл, до якого ти ймовірно звикла, не можна буде більше покластися. У деяких жінок менструації тривають багато років і після того, як овуляція припиняється, але поява місячних може бути непередбачуваною.

Тебе може втішити відстеження та запис дат місячних або рясних менструацій в блокноті або в телефоні, щоб ти могла пізніше звернутися до записів і побачити якусь схему. Ще тобі може допомогти зберігання прокладок під рукою на той випадок, якщо несподівано почнуться місячні, також ти можеш носити щоденні прокладки, що додасть тобі більше почуття впевненості й захищеності.

Якщо ти зараз борешся з симптомами періменопаузи, або щось тебе турбує, звернися за допомогою та консультацією до лікаря. Ми також пропонуємо більш детальну інформацію про різні варіанти лікування на нашій сторінці «все про менопаузу».

Періменопаузальні симптоми можуть бути нестерпними. Твій організм, який ти думала, що ти знаєш (в буквальному сенсі слова як себе саму) раптом починає змінюватися, і, можливо, доведеться мати справу з низкою нових аспектів. Внутрішні зміни можуть вплинути на твоє ставлення до свого тіла в цілому, і на твою впевненість в собі.

Головне, пам'ятай, що ти не самотня – кожна жінка з менструальним циклом коли-небудь проходить через цей процес. Пам'ятай, як тобі було відчувати в період статевого дозрівання таку кількість змін відразу, але ти пройшла через це та зможеш пройти і через це теж (плюс – цього разу принаймні не буде акне)!

Ти особисто пройшла через періменопаузу? Ми вважаємо, що наші історії повинні бути почуті, щоб ми могли слухати, вчитися та підтримувати один одного. Якщо буде бажання, чому б тобі не поділитися своєю історією з нами?

Заява про характер опублікованої медичної інформації

Інформація медичного характеру, яка міститься в цій статті, розміщена лише для загального ознайомлення, її не можна використовувати чи опиратися на неї з метою діагностики чи у лікувальних цілях. Проконсультуйтесь зі своїм лікарем щодо конкретного захворювання.



[Джерела]   

[1]  https://www.imsociety.org/menopause_terminology.php 

[2] https://www.womens-health-concern.org/help-and-advice/factsheets/menopause-and-insomnia/

Продовжити читати