Жіноча білизна

Хвилювання з приводу «нормальності» місячних — поширене явище серед усіх дівчат. Це здебільшого відбувається тому, що після початку місячних тобі потрібен деякий час, щоб звикнути до них.

Однак не турбуйся: питання «це нормально?» скоро зникне само собою. І навіть якщо ми говоритимемо конкретно про тебе, то поняття нормальності набуває дуже широкого значення, коли йдеться про початок місячних, їхню тривалість і симптоми, що виникають особисто в тебе.

Зазвичай у дівчат перша менструація з'являється у віці 11–14 років. Нормальний менструальний цикл триває 28 днів, однак його тривалість може становити й від 21 до 35 днів. У період статевого дозрівання він може бути значно довшим, а його нормалізація потребує деякого часу. Після статевого дозрівання в більшості жінок уже встановився регулярний менструальний цикл із приблизно однаковою кількістю днів між місячними й однаковою їх тривалістю. Власне менструальна кровотеча зазвичай триває від двох до семи днів, у середньому — п'ять.

Менструальна кровотеча зазвичай найбільш рясна в перші два дні місячних. Кількість втраченої крові під час нормальних місячних становить близько двох чи трьох столових ложок, або 30–40 мл. Але пам'ятай, що насправді кількість виділень здається значно більшою. У деяких жінок кров'яні виділення дуже рясні, через що їм доводиться частіше змінювати жіночі прокладки або користуватися прокладками з вищою поглинальною здатністю.

У дні, коли виділення найбільш рясні, кров має яскраво-червоне забарвлення. Пізніше, коли їхня кількість зменшується, вони стають бурими чи навіть чорними. І тут теж немає причин для хвилювань. Через гормональні зміни, які передують місячним, ти можеш відчувати певні фізичні й емоційні симптоми. Це можуть бути діарея, біль у спині, набряклість і нудота, або ж навіть збільшення грудей. А деякі жінки перед настанням місячних почуваються засмучено, плаксиво чи дратівливо. Ці всі симптоми прийнято об'єднувати одним терміном — передменструальний синдром (ПМС). У ньому немає нічого приємного, але все ж він є частиною нормального циклу

Зменшити біль і полегшити загальний стан допоможуть безрецептурні знеболюючі засоби, легкі фізичні вправи та грілка з теплою водою, прикладена до живота. Ми також рекомендуємо закутатись у затишну ковдру й добре відпочити. Якщо менструальний біль нестерпний, лікар може виписати сильніший знеболюючий засіб. Після початку місячних такі симптоми, як набряклість, перепади настрою та дратівливість, починають поступово вгамовуватися, а вже за кілька днів після закінчення вони повністю зникають.

Продовжити читати

Дізнайся більше